LM2574HVM-3.3/NOPB
Contact Now
LM2574HVM-3.3/NOPB
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Texas instruments
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down
Topology : Buck
Supplier Device Package : 14-SOIC
Part Status : Active
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Frequency - Switching : 52kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Max) : 60V
Series : SIMPLE SWITCHER®
Description : IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14-SOIC