ADP1707ARDZ-1.3-R7
Contact Now
ADP1707ARDZ-1.3-R7
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : ADI / Analog Devices Inc.
Minimum Quantity : 1000
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : -
Current - Quiescent (Iq) : 390µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 1.55mA
Supplier Device Package : 8-SOIC-EP
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Tracking
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.3V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.3V 1A 8SOIC