ADP1707ACPZ-0.8-R7
Contact Now
ADP1707ACPZ-0.8-R7
  • 1
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : ADI / Analog Devices Inc.
Minimum Quantity : 1
PSRR : -
Voltage Dropout (Max) : -
Current - Quiescent (Iq) : 390µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 1.55mA
Supplier Device Package : 8-LFCSP (3x3)
Part Status : Obsolete
Packaging : Cut Tape (CT)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Tracking
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 0.8V
Package / Case : 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 0.8V 1A 8LFCSP