ADP7118ARDZ-1.8-R7
Contact Now
ADP7118ARDZ-1.8-R7
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : ADI / Analog Devices Inc.
Minimum Quantity : 1000
PSRR : 88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.42V @ 200mA
Current - Quiescent (Iq) : 140µA
Factory Stock : 23000
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Supply (Max) : 320µA
Supplier Device Package : 8-SOIC-EP
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Soft Start
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max) : 20V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 1.8V 200MA 8SOIC