MIC5252-1.5BD5 TR
Contact Now
MIC5252-1.5BD5 TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.25V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) : 150µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 200µA
Supplier Device Package : TSOT-23-5
Part Status : Obsolete
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.5V
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) : 6V