LP5907SNX-1.8/NOPB
Contact Now
LP5907SNX-1.8/NOPB
Output Current : 250 mA
Product Category : LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage : 50 mV
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Load Regulation : 0.001 %
Input Voltage MAX : 5.5 V
Package / Case : X2SON-4
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 1.8 V
Packaging : Reel
Series : LP5907
Number of Outputs : 1 Output
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Manufacturer : Texas instruments
Description : LDO Voltage Regulators 250mA Ultra-Lo Noise LDO Reg