APTGF150DH120G
Contact Now
APTGF150DH120G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 200 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.7V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 350 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 961 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 10.2 nF @ 25 V
Configuration : Asymmetrical Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 1200V 200A 961W SP6
Contact Now
IGBT Module NPT Asymmetrical Bridge 1200 V 200 A 961 W Chassis Mount SP6