FL1P-8NW-1-Y110V
Contact Now
FL1P-8NW-1-Y110V
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : AC/DC
Termination Style : Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 1000 ~ 1500mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.31" (8.00mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 35°
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Yellow
Package : Bulk
Lens Color : Yellow
Product Status : Active
Ingress Protection : IP50
Features : -
Lens Size : 10mm, T-3 1/8
Lens Transparency : -
Series : FL1P
Mfr : Mallory Sonalert Products Inc.
Voltage : 110V
Base Product Number : FL1P-8
Description : LED YEL 8MM NUT 110VAC/DC STK
Contact Now
LED Panel Indicator Yellow 35° 110V 20mA Wire Leads - 7.3" (185.42mm)