CPCO-16000-160-BP10
Contact Now
CPCO-16000-160-BP10
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time : 10µs
Product Status : Active
Sensor Type : Open Loop
Mounting Type : Panel Mount
Package : Box
Output : Ratiometric, ±10V
Series : CPCO
Linearity : ±0.5%
Supplier Device Package : -
Polarization : Bidirectional
Mfr : GMW Associates
Current - Supply (Max) : 80mA
Frequency : DC ~ 40kHz
Voltage - Supply : 11V ~ 31V
Package / Case : Box
Current - Sensing : 16000A
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C
For Measuring : AC/DC
Accuracy : 1%
Description : DC-AC CURRENT PROBE, CLAMP-ON, 1
Contact Now
Current Sensor 16000A 1 Channel Open Loop Bidirectional Box