BYW29-200-E3/45
Contact Now
BYW29-200-E3/45
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 10 µA @ 200 V
Mounting Type : Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.3 V @ 20 A
Package : Tube
Series : -
Capacitance @ Vr, F : 45pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package : TO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) : 25 ns
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology : Standard
Operating Temperature - Junction : -65°C ~ 150°C
Package / Case : TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 200 V
Current - Average Rectified (Io) : 8A
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : BYW29
Description : DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
Contact Now
Diode 200 V 8A Through Hole TO-220AC