BZB84-B2V7,215
Contact Now
BZB84-B2V7,215
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Zener Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 20 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 2.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Package : Tape & Reel (TR)
Series : Automotive, AEC-Q100
Impedance (Max) (Zzt) : 100 Ohms
Supplier Device Package : TO-236AB
Mfr : Nexperia USA Inc.
Operating Temperature : -
Power - Max : 300 mW
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type : Surface Mount
Configuration : 1 Pair Common Anode
Tolerance : ±2%
Base Product Number : BZB84-B2V7
Contact Now
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7 V 300 mW ±2% TO-236AB