BZT52C3V3LP-7
Contact Now
BZT52C3V3LP-7
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 5 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 3.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Impedance (Max) (Zzt) : 95 Ohms
Supplier Device Package : X1-DFN1006-2
Mfr : Diodes Incorporated
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Power - Max : 250 mW
Package / Case : 0402 (1006 Metric)
Mounting Type : Surface Mount
Tolerance : ±6%
Base Product Number : BZT52
Description : DIODE ZENER 3.3V 250MW 2DFN