TPN7R506NH,L1Q
Contact Now
TPN7R506NH,L1Q
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 200µA
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Package / Case : 8-PowerVDFN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 22 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 7.5mOhm @ 13A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 6.5V, 10V
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) : 60 V
Vgs (Max) : ±20V
Product Status : Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 1800 pF @ 30 V
Mounting Type : Surface Mount
Series : U-MOSVIII-H
Supplier Device Package : 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Mfr : Toshiba Semiconductor and Storage
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 26A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 700mW (Ta), 42W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : TPN7R506
Description : MOSFET N-CH 60V 26A 8TSON
Contact Now
N-Channel 60 V 26A (Tc) 700mW (Ta), 42W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)