TJ20S04M3L,LXHQ
Contact Now
TJ20S04M3L,LXHQ
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 3V @ 1mA
Operating Temperature : 175°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 37 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 22.2mOhm @ 10A, 10V
FET Type : P-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 6V, 10V
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) : 40 V
Vgs (Max) : +10V, -20V
Product Status : Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 1850 pF @ 10 V
Mounting Type : Surface Mount
Series : U-MOSVI
Supplier Device Package : DPAK+
Mfr : Toshiba Semiconductor and Storage
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 20A (Ta)
Power Dissipation (Max) : 41W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : TJ20S04
Description : MOSFET P-CH 40V 20A DPAK
Contact Now
P-Channel 40 V 20A (Ta) 41W (Tc) Surface Mount DPAK+