L1SP-PRP0002800000
Contact Now
L1SP-PRP0002800000
Category : Optoelectronics Color LED Lighting
Current - Max : 480mA
Product Status : Active
Luminous Flux @ Current/Temperature : -
Mounting Type : Surface Mount
Height - Seated (Max) : 0.030" (0.75mm)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Color : Purple
Series : LUXEON SunPlus 2835 Horticulture
Package / Case : 1411 (3528 Metric)
Viewing Angle : 120°
Thermal Resistance of Package : 13°C/W
Supplier Device Package : 2835
Size / Dimension : 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test : -
Mfr : Lumileds
Wavelength : -
Temperature - Test : 25°C
Current - Test : 120mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.85V