XRCROY-L1-R250-00701
Contact Now
XRCROY-L1-R250-00701
Category : Optoelectronics Color LED Lighting
Current - Max : 500mA
Product Status : Obsolete
Luminous Flux @ Current/Temperature : 275mW (250mW ~ 300mW)
Mounting Type : Surface Mount
Height - Seated (Max) : 0.181" (4.60mm)
Package : Tape & Reel (TR)
Color : Blue
Series : XLamp® XR-C
Package / Case : 3529 (9073 Metric)
Viewing Angle : 100°
Thermal Resistance of Package : 12°C/W
Supplier Device Package : SMD
Size / Dimension : 0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test : -
Mfr : CreeLED, Inc.
Wavelength : 458nm (450nm ~ 465nm)
Temperature - Test : 25°C
Current - Test : 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 3.5V