L1MC-RGB4080500MP0
Contact Now
L1MC-RGB4080500MP0
Category : Optoelectronics Color LED Lighting
Current - Max : 250mA Red, 240mA Green, 240mA Blue
Product Status : Active
Luminous Flux @ Current/Temperature : 18lm Red, 38lm Green, 12lm Blue
Mounting Type : Surface Mount
Height - Seated (Max) : 0.028" (0.70mm)
Package : Tape & Reel (TR)
Color : Red, Green, Blue (RGB)
Series : LUXEON MultiColor Module 2.5W
Package / Case : 2023 (5250 Metric)
Viewing Angle : 134° Red, 130° Green, 120° Blue
Supplier Device Package : 2023
Size / Dimension : 0.204" L x 0.197" W (5.18mm x 5.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test : 71 lm/W Red, 101 lm/W Green, 33 lm/W Blue
Mfr : Lumileds
Wavelength : 622nm Red, 528nm Green, 473nm Blue
Temperature - Test : 25°C
Current - Test : 120mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.1V Red, 3.15V Green, 3V Blue
Base Product Number : L1MC
Description : RED-GREEN-BLUE-4000K/80 MODULE 2
Contact Now
LED Lighting Color LUXEON MultiColor Module 2.5W Red, Green, Blue (RGB) 622nm Red, 528nm Green, 473nm Blue 2023 (5250 Metric)