L1MC-RGB0028000MP0
Contact Now
L1MC-RGB0028000MP0
Category : Optoelectronics Color LED Lighting
Current - Max : 60mA Red, 60mA Green, 60mA Blue
Product Status : Active
Luminous Flux @ Current/Temperature : 3lm Red, 9lm Green, 2lm Blue
Mounting Type : Surface Mount
Height - Seated (Max) : 0.073" (1.85mm)
Package : Tape & Reel (TR)
Color : Red, Green, Blue (RGB)
Series : LUXEON 3528 RGB
Package / Case : 6-PLCC
Viewing Angle : 120°
Supplier Device Package : -
Size / Dimension : 0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test : 74 lm/W Red, 165 lm/W Green, 36 lm/W Blue
Mfr : Lumileds
Wavelength : 622nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Temperature - Test : 25°C
Current - Test : 20mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.03V Red, 2.73V Green, 2.81V Blue
Base Product Number : L1MC
Description : RED-GREEN-BLUE MODULE 0.5W