ADP1761ACPZ0.95-R7
Contact Now
ADP1761ACPZ0.95-R7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.053V @ 1A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Protection Features : Current Limit, Thermal Overload
Voltage - Output (Min/Fixed) : 0.95V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Current - Supply (Max) : 11 mA
Voltage - Input (Max) : 1.98V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Power Good, Soft Start
Current - Quiescent (Iq) : 8 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
Series : -
Supplier Device Package : 16-LFCSP (3x3)
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP1761
Description : IC REG LINEAR 0.95V 1A 16LFCSP
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 16-LFCSP (3x3)