LM340SX-12/NOPB
Contact Now
LM340SX-12/NOPB
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 2V @ 1A
Operating Temperature : 0°C ~ 125°C
Package / Case : TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features : Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.5A
Voltage - Input (Max) : 35V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 8 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 80dB (120Hz)