LM3670MF-1.8/NOPB
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 1MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Min) : 2.5V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Output Type : Fixed
Current - Output : 350mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-5
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM3670
Description : IC REG BUCK 1.8V 350MA SOT23-5
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 350mA SC-74A, SOT-753