LM2853MH-1.2/NOPB
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 550kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Input (Min) : 3V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.2V
Output Type : Fixed
Current - Output : 3A
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : 14-HTSSOP
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2853
Description : IC REG BUCK 1.2V 3A 14HTSSOP
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 3A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)