SN74F11DR
Contact Now
SN74F11DR
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters
Product Status : Active
Number of Inputs : 3
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : 74F
Input Logic Level - High : 2V
Logic Type : AND Gate
Supplier Device Package : 14-SOIC
Input Logic Level - Low : 0.8V
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 5.6ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)