ADP3810AR-16.8
Contact Now
ADP3810AR-16.8
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Obsolete
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : -
Fault Protection : Over Current, Over Voltage
Number of Cells : 1 ~ 4
Supplier Device Package : 8-SOIC
Battery Pack Voltage : 16.8V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Current
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : 6mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply (Max) : 16V