LTC1731ES8-4.2#TRPBF
Contact Now
LTC1731ES8-4.2#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : -
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 8-SO
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Timer
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 12V