MIC79050-4.2YM
Contact Now
MIC79050-4.2YM
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant, Pulsed
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : -
Fault Protection : Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 8-SOIC
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Microchip Technology
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Max) : 16V