XC6810B43H0R-G
Contact Now
XC6810B43H0R-G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 12-WLP (1.17x1.57)
Battery Pack Voltage : 4.3V
Mfr : Torex Semiconductor Ltd
Programmable Features : Current, Timer, Voltage
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 12-XFBGA, WLBGA
Interface : -
Charge Current - Max : 25mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 28V