XC6806B40511-G
Contact Now
XC6806B40511-G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Not For New Designs
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : XC680x
Fault Protection : Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 10-LGA-B01 (2.5x1.6)
Battery Pack Voltage : 4.05V
Mfr : Torex Semiconductor Ltd
Programmable Features : Current
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 10-XFLGA
Interface : USB
Charge Current - Max : 385mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 5.5V