LTC4054XES5-4.2#TRMPBF
Contact Now
LTC4054XES5-4.2#TRMPBF
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Fault Protection : -
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : TSOT-23-5
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Interface : -
Charge Current - Max : 800mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 6.5V