XMC1404Q048X0064AAXUMA1
Contact Now
XMC1404Q048X0064AAXUMA1
Packaging : Reel
Product Category : ARM Microcontrollers - MCU
Mounting Style : SMD/SMT
ADC Resolution : 12 bit
Processor Series : XMC1000
Package / Case : QFN-48
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Data Bus Width : 32 bit/16 bit
Core : ARM Cortex M0
Data RAM Size : 16 kB
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Program Memory Size : 64 kB
Maximum Clock Frequency : 48 MHz