CY7C1021CV26-15ZSXE
Contact Now
CY7C1021CV26-15ZSXE
Supply Current - Max : 80 mA
Product Category : SRAM
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Organization : 64 k x 16
Access Time : 15 ns
Package / Case : TSOP-44
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Memory Size : 1 Mbit
Packaging : Tray
Supply Voltage - Min : 2.5 V
Interface Type : Parallel
Supply Voltage - Max : 2.7 V
Manufacturer : Cypress Semiconductor
Description : SRAM 2Mb 2.6V (16K x 16) Fast Async SRAM