170M7120
Contact Now
170M7120
  • 1
Breaking Capacity @ Rated Voltage : 200kA
Approval Agency : UR
Product Category : Specialty Fuses
Type : HIGH SPEED FUSE
Class : -
delivery time : 24 hours
Response Time : -
Size / Dimension : 4.724L x 4.134W x 2.638H (120.00mm x 105.00mm x 67.00mm)
Package / Case : Rectangular, Blade
Part Status : Active
Applications : Electrical, Industrial
Package : Bulk
Fuse Type : Specialty Fuses
Series : 170M Fuses
Current Rating (Amps) : 1.4kA
Mounting Type : Holder
Voltage Rating - AC : 690V