STPS10H100CT
Technology : Si
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Ir - Reverse Current : 3.5 uA
Package / Case : TO-220-3
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : STPS10H100C
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 100 V
Vf - Forward Voltage : 0.85 V
Ifsm - Forward Surge Current : 180 A
If - Forward Current : 10 A