FEPB16JTHE3/81
Contact Now
FEPB16JTHE3/81
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 10 uA
Package / Case : TO-263AB
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 125 A
Vf - Forward Voltage : 1.5 V at 8 A
Packaging : Reel
Vr - Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 50 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 16 A