EFR32BG24B220F1024IM48-B
Contact Now
EFR32BG24B220F1024IM48-B
Category : RF and Wireless RF Transceiver ICs
Digi-Key Programmable : Not Verified
Serial Interfaces : ADC, I²C, I²S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Memory Size : 1MB Flash, 128kB RAM
Package / Case : 48-VFQFN Exposed Pad
GPIO : 32
Type : TxRx + MCU
Current - Transmitting : 5mA ~ 160mA
Current - Receiving : 4.4mA ~ 8.6mA
Modulation : 2-FSK, 2-GFSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, O-QPSK
Package : Tray
RF Family/Standard : Bluetooth
Data Rate (Max) : 2Mbps
Product Status : Active
Protocol : -
Mounting Type : Surface Mount
Series : Blue Gecko
Sensitivity : -105.7dBm
Supplier Device Package : 48-QFN (6x6)
Mfr : Silicon Labs
Frequency : 2.4GHz
Voltage - Supply : 1.71V ~ 3.8V
Power - Output : 19.5dBm
Base Product Number : EFR32BG24B220
Description : BG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Contact Now
IC RF TxRx + MCU Bluetooth 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad